Porges-Portheimova a Příbramova továrna na kartouny (Arbesovo nám.)

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 07. 08. 2008

První smíchovská textilní manufaktura vznikla v roce 1750 na tzv. Westerholdovské zahradě, brzy ale činnost ukončila. Příbramova továrna vznikla na jejím místě v roce 1815, její průčelí je dobře vidět na forografiích dnes již zbouraného kostelíka sv. Filipa a Jakuba na Arbesově nám. Kartounka Porges-Portheim založená roku 1816 stávala za Botanickou zahradou a pokrývala celý blok až k řece.


Firmy se v roce 1872 spojují a vytvářejí akciovou společnost pod názvem Prag-Smíchover Cartun Manufaktur.V té době zde 29 parních strojů pohánělo 32 válcových tiskacích strojů a 1026 tkalcovských strojů. Ročně potiskla až 300 000 kusů šedesátimetrových kartounů, brillantinu, batistu, mušelínu, mollinoru, saténu a kepru. Podél řeky byly silně zapáchající barvírny. Jak vzpomíná Václav Sedláček ve svých Dějinách Smíchova, dělníci z barvírny měly vlivem toxického prostředí žluté vpadlé tváře, vyčnívající lícní kosti, hubené ruce a kalné oči.Pracovali od sedmi do rána do sedmi do večera s hodinovou polední přestávkou za 60 krejcarů za den. V továrně pracovali i dvanáctiletí kluci a to jako roztírači barvy tzvl Streichpude – štrajchpudlíci. Byli postrachem okolí, neboť po ukončení směny zamazaní od hlavy k patě barvou špinili kolemjdoucí. Na Vltavě stávala stodola s krytou střechou, pod kterou byla na řetězech zavěšený dřevěný rošt. Na rošt se pokladly obarvené látky a spouštěli se do Vltavy. Dělníci je pak prali a věšeli na „šibenice“, drátěné věšáky umístěné pod vodou. Vyprané kartouny se sušili u řeky nebo na dvoře kartounky. Továrna po celý rok vypouštěla do Vltavy různě zbarvenou vařící vodu. Kvůli těžkým pracovním podmínkách byly smíchovské kartounky prvními závody v Praze, kde začaly v osmdesátých letech 19. století dělnické stávky. Majitelé továrny však odmítli dělníkům přidat, ti pak zapálili Porgesovu továrnu. Vyhořel jen nádvorní trakt, přesto již nebyla výroba obnovena.

Literatura: Sedláček, Václav. Dějiny Smíchova. Jungmann, Jan. Smíchov – město za Újezdskou branou. Praha: Museum hl. m. Prahy, 2007. Broncová, Dagmar. Kniha o Praze 5. Praha: Milpo, 1996.