Knihy o Smíchově a Praze 5

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Publikace, Vydáno dne: 25. 12. 2008

Knihy o Smíchově a Praze 5, které si můžete přečíst v městské knihovně nebo zakoupit v knihkupectvích.
Smíchov - město za Újezdskou branou - Výpravná kniha vychází ze stejnojmenné výstavy, která proběhla v roce 2007 v sálech Muzea hlavního města Prahy a v Portheimce. Věnuje se dějinám Smíchova, jednotlivým památkám, průmyslu, dopravě atd. Najdeme zde nejstarší pohledy na město, smíchovské usedlosti, kostely i hřbitovy. Fotografie jsou vždy doplněny krátkým textem.

Památky Prahy 5 - Městská část Praha 5 ve spolupráci s uměleckou agenturou Foibos a za odborné pomoci Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze připravila reprezentativní sborník nejvýznamnějších staveb, pomníků a plastik a pamětních desek Smíchova, Hlubočep, Radlic, Košíř, Motola, Jinonic-Butovic a části Malé Strany.

Slavné stavby Prahy 5 - Kniha autorů Přemysla Veverky, Ivana Matějky, Zdeňka Lukeše, Pavla Vlčka a Martina Ebela nabídne čtenáři procházku deseti stoletími architektury Smíchova, Hlubočep, Radlic, Košíř, Motola, Jinonic-Butovic a části Malé Strany. Jako by krok za krokem, tak, jak to časová přímka, táhnoucí se dějinami, naznačuje, vyrůstá v publikaci Slavné stavby Prahy 5 postupně, jedna za druhou, padesát čtyři staveb, které k páté pražské městské části neodmyslitelně patří, přičemž první objekt – kostel sv. Vavřince v Jinonicích (Butovicích) pochází asi z 11. století a poslední – ústředí ČSOB v Radlicích nese vročení dokonce už budoucí, léta 2006 až 2007.

Kasárna na levém břehu - Prostřednictvím Smíchovských kasáren, které byly v květnu 1945 jedním z nejvýznamnějších povstaleckých center a podporovaly protiněmecké vystoupení na celém území Prahy, je Květnové povstání v Praze prezentováno jako proces a nikoliv hnutí "lidových mas".

Kniha o Praze 5 - obrazová a textová publikace z roku 1996 vydaná nakladatelstvím Milpo Media

Vývoj Smíchova: Od viničních usedlostí k městskému centru - k zakoupení v Informačním centrum Prahy 5, Štefánikova 15

Slavné osobnosti v dějinách Prahy 5 - I. a II. díl - slavné osobnosti působící do roku 1945

Pražský industriál - Informace shromážděné při práci na projektu on-line Registru průmyslového dědictví jsou určeny všem, kdo chtějí podrobněji poznat dochované (výjimečně i zaniklé) pražské továrny, pivovary, mlýny, tiskárny, mosty, nádraží, vozovny, měnírny, elektrárny, plynárny, vodárny a další technické stavby.

Romaneto v listech - publikace korespondence Jakuba Arbesa je koncipována do tří oddílů, v nichž se autor představuje jako kronikář svého rodinného a smíchovského prostředí, jako přední osobnost české žurnalistiky a politický vězeň v České Lípě a nakonec jako nekorunovaný, ale respektovaný král pražské bohémy ve stolní společnosti Mahábhárata v malostranské pivnici U svatého Tomáše. Kniha je doplněna o fotografie Arbesovy rodiny i historické plány míst spjatých s jeho životem. Kniha vychází v nakladatelství Arsci. Koupit jí můžete v e-shopu na www.arsci.cz nebo v knihkupectvích Academia, Fišer, Neoluxor či Karolinum.