Městská památková zóna Smíchov

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 14. 07. 2009Městská zóna byla ustanovena vyhláškou č. 10/1993 Sb. hl. m. Prahy, o prohlášení části území hl. m. Prahy za památkovou zónu a o určení podmínek jejich ochrany. Její rozloha činí 220 ha. Zóna se nachází na území městské části prahy 5, na severu a východě navazuje památková zóna přímo na Pražskou památkovou rezervaci, na jihu zasahuje až po ústí Radlic, Koulku a Paví vrch. obsahuje celou střední část Smíchova, na straně západní Malostranský hřbitov, na severu se hranice za zahradou Kinských stáčí k Pražské památkové rezervaci.
Území je typologicky, urbanisticky i technicky schopné revitalizace pro různé formy bydlení s integrací zejména obchodu, administrativy a různých druhů služeb. Je schopné přijmout celoměstské funkce pro rozšíření městského centra. protože je svými hodnotami plnohodnotnou součástí vnitřního města.
Rozvoj městské památkové zóny je úzce spojen s rozvojem jak MČ Praha 5 tak i celé Prahy.  Hranice MPZ Smíchov prochází na severní straně ulicí Petřínskou, sleduje hranici Pražské památkové rezervace ulicí Rošických po linii hradeb do ulice Šermířské, pokračuje po rozmezí parcel č. 3156 a 3154, 3157, 3158, 3159 a 3161, hranice pokračuje ulicí Na Hřebenkách, Turistickou, zahrnuje usedlost č.p. 2139, usedlost Fialku s parcelou, ulicí Na Hřebenkách po hranici parcely č. 3721 usedlosti Horní Plata č. p. 110, ulicí Pod Palatou, zahrnuje č.p. 111 usedlost Perníkářku s parcelou, pokračuje po hranici č. parc. horní Palaty, ulicí Na Hřebenkách, přírodním schodištěm do Zapovy a Mošnovy ulice, zahrnuje č.p. 161, po hranici parcely Dolní Palaty, Holečkovou ulicí, Erbenovou, Vrchlického, Na Věnečku, U Blaženky, Na Provaznici, Na Cihlářce, Na Václavce, U Klavírky, U Malvazinky, zahrnuje č.p.177 usedlost Malvazinku s parcelou, pokračuje ulicí U Sanopzu, Na Pláni, zahrnuje Paví vrch a Barvířku, přetíná Radlickou a pokračuje Braunovou ulicí, Nad Koulkou, zahrnuje č.p. 189 s parcelou a pokračuje ulicí Křížovou při hraně smíchovského nádraží, dále Radlickou, Za ženskými domovy, Nádražní, zahrnuje objekt č.p. 349 při železničním viaduktu, na hranice památkové zóny  pokračuje ulicemi U královské louky, Strakonickou, Hořejším nábřežím, Nábřežní, Janáčkovým nábřežím, kde se ztotožňuje s hranicí Pražské památkové rezervace, zpět k výchozímu bodu.   
 
Kulturní a technické památky PZ Smíchov:

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat