Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 06. 05. 2010



Přes noc vyrůstají barikády ze všech možných materiálů. Kácejí se stromy, vytrhávají dlažební kostky, popelnice se plní hlínou a štěrkem,  zátarasy tvoří i železná zábradlí, kandelábry, telefonní budky, tyčové i pásové železo, nábytek, vozy, vagony, lokomotivy, tramvaje nebo vybaveni z továren.
Smíchovští dobrovolníci i vládní vojsko se snaží dobýt poslední vzdorující německé posádky.  V poledne se vzdávají jednotky SS v Krulišově vile. Vedení motolských kasáren ale porušilo příměří a vojsko zaujalo strategické postavení nad košířským údolím. S pomocí vojenských skupin z velitelství z Cibulek a Jinonic se podaří útok odrazit.
Z Benešova míří ke Smíchovu záložní jednotky SS pod vedením plukovníka von Kleina, vybavené 50 tanky. Ze Štefánikových kasáren je odeslána ozbrojená skupina na pomoc Zbraslavi. Do bojů významně zasahují jednotky 1. divize Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovci, kteří obsazují Smíchov a Ruzyni, čímž zabraňují nasazení vzdušné obrany. S jejich pomocí je v Radotíně a Lahovicích zastaven postup nepřítele po levém břehu.
Na Zlíchově jsou vojáky i dobrovolníky obsazována strategická místa, očekává se další postup německé tankové jednotky.
Smíchovští dobrovolníci zasahují i v jiných částech Prahy jako na hlavní poště v Jindřišské ulici, na Staroměstském nám. a pomáhají i na pravém břehu v oblasti Braníka, Podolí a Pankráce.
V basilice sv. Václava je do večera uloženo 62 mrtvol.
 
(Volně zpracováno podle knih Květnové povstání v Praze 5 a Proti hákovému kříži)