Smíchov si připomene výročí spisovatele Jakuba Arbesa

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Zdroj: Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, Vydáno dne: 17. 06. 2014V letošním roce si připomínáme 100 let od úmrtí významného českého spisovatele a smíchovského patriota Jakuba Arbesa. Při této příležitosti připravilo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova ve spolupráci se smíchovskou pobočkou Městské knihovny v Praze a městskou částí Praha 5 sérii akcí s názvem Slavnosti Jakuba Arbesa. V týdnu od 16. do 20. června vždy od 17.30 hod. budou v knihovně na Nám. 14. října 15 probíhat přednášky předních literárních historiků. ив роше заказ
V pondělí Michal Charypar z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR přiblíží cenzuru 60. let 19. století a práci tiskových soudů včetně podrobností o zatčení a věznění Jakuba Arbesa, v úterý Adam Krupička z Památníku národního písemnictví představí literární útvar Romaneto, ve čtvrtek literární historička Věra Kubová seznámí zájemce s temnými zákoutími duše Jakuba Arbesa a v pátek Richard Změlík z Univerzity Palackého v Olomouci zasadí Arbesovo dílo do reálií tehdejší Prahy. ив роше каталог
Vyvrcholením slavností bude kulturní odpoledne v parku Portheimka v sobotu 21. června. Slavnost započne ve 13 hodin. Na pódiu vystoupí Švandovo divadlo s autorskou hrou, improvizační divadlo z Klubu Klamovka (DDM hl. m. Prahy) a Seniorský taneční soubor Marietta z KC Prádelna. V Galerii Portheimka pak budou ve 14,30 h vyhlášeni vítězové literární a výtvarné soutěže s Arbesovskou tématikou a zároveň bude pokřtěn i sborník těchto prací. Pro děti jsou připravené výtvarné workshopy.
Jako doprovodný program se od 14,00 h uskuteční komentovaná prohlídka Malostranského hřbitova. Od 21,30 h se zde také uskuteční tajemné čtení z Arbesových děl.
Záštitu nad akcí převzala zástupkyně starosty PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová. Podrobný program naleznete na www.arbesjakub.cz a www.malostranskyhrbitov.cz.