Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 29. 03. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* REVOLUČNÍ CESTA

Vydáno dne 21. 11. 2008 (1511 přečtení)



Och, lidé, dovedete si představit, jak bychom žili, kdybychom se znovu shledali po všem tom strádání? Znovu shledali v životě svobodném, krásném volností a tvořením? Až to bude to, po čem jsme toužili a oč jsme usilovali a zač jdeme umírat? Ach, právě, i mrtví budeme přece žít někde v kousíčku vašeho velkého štěstí, protože jsme do něho vložili svůj život. A to nám dává radost, i když je smutno z loučení.

Julius Fučík
 

Nastoupili ji ti, kteří se v době rozvíjejícího se a dravého kapitalismu setkali s těžkými podmínkami a údělem proletáře. Proletarizace pracujících, zejména na Smíchově a v Košířích, vyvolala i prohlubování radikálnosti dělnictva a jeho formování nejprve k pouhé obraně a později i k přímým a uvědomělým bojům za práva pracujících. Poprvé se zapsali do dějin revolučních bojů tiskaři kartounů ve čtyřicátých letech minulého století. Za nimi následovali dělníci ze Smíchova, Košíř, Hlubočep a Zlíchova i ostatního zdejšího území a oni to byli, kteří zpočátku ustavovali dělnické spolky, nejprve pouze s posláním společenského a kulturního života. V polovině minulého století byly tyto spolky převážně zrušeny, ale v šedesátých letech znovu ožívají. Byly zakládány jako spolky vzdělávací, podpůrné, pěvecké a tělovýchovné, ale ať již byla forma jakákoliv, všechny přispívaly ke sdružování dělnictva, k růstu vědomí sounáležitosti a k posilování třídního sebevědomí. Rakouské úřady a policie si byly vědomy jejich nebezpečí pro vládnoucí třídu a často bylo proti spolkům a dělnickým vůdcům zakročováno. Smíchovská dělnická beseda se dokonce na čas stala organizačním střediskem pražské dělnické třídy.

Dělničtí funkcionáři ze Smíchova a Košíř byly mezi organizátory hnutí táborů z roku 1868 a zúčastnili se třídních bojů na přelomu století. Zvedli se s důrazem u Ringhofferů i ve Waltrovce za první světové války a vytáhli do ulic 14. října 1918.

V samostatném československém státě byli představitelé smíchovského a košířského proletariátu mezi bojovníky o pražský Lidový dům. Smíchovský Národní dům byl v roce 1921 dějištěm slučovacího sjezdu KSČ a v pozdějších letech tří dalších sjezdů strany i jiných závažných stranických shromáždění a jednání.

Z iniciativy KSČ se uskutečnil ve dnech 27. až 29. října 1922 na Střeleckém ostrově první všeodborový sjezd revolučních odborářů a vyhlásil založení Rudých odborů jako třídně jednotné organizace pracujících. Po založení Rudých odborů vyrostla na Smíchově, Zlíchově, v Košířích i Jinonicích první generace revolučních odborářských pracovníků, kteří byli zakladateli pokrokové tradice revolučního odborového hnutí.

Komunistická strana v době buržoazní republiky na území dnešního obvodu Prahy 5 vycházela při formování politiky dělnické třídy z toho, že je třeba do revolučního boje získávati široký počet dělníků doposud neorganizovaných. Tak se stalo, že v období hospodářské krize ve třicátých letech je v KSČ organizováno jen několik desítek soudruhů z obvodu Prahy 5, ale do všech akcí jdou stovky dělníků z Ringhoffrovky, Škodovky, Waltrovky i dalších podniků. V čele stojí uvědomělí komunisté.

V tomto období velké hospodářské krize v roce 1930 došlo na území našeho obvodu k tragické události, která je příznačná pro poměry v buržoazní demokracii. Byla to demonstrace komunistické mládeže a dětí poblíže Radotína. Proti průvodu dětí a mladých lidí se postavili četníci. Salvy z jejich pušek pět účastníků průvodu zranily. Událost pobouřila statisíce prostých lidí v republice a ovlivnila vzrůst revolučnosti. Na tomto místě stojí nyní pomník, jeden ze symbolů bojů dělnické třídy. Každoročně se u něj scházejí občané Radotína i okolí k pietní manifestaci.

V tragickém roce 1938 burcovali dělníci z našeho obvodu k obraně republiky a po jejím zrádném vydání nacistickému Německu stáli v popředí odboje proti okupantům a mnozí v něm obětovali své životy.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS