Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 03. 06. 2020   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Plot musí z přírodního parku pryč

Vydáno dne 24. 01. 2011 (3427 přečtení)Načerno postavený plot, který loni v květnu uzavřel louku v lokalitě Šalamounka v přírodním parku Košíře-Motol, má být odstraněn. Rozhodl o tom stavební úřad Prahy 5. Majitel pozemku, na němž louka včetně několika tisíc metrů čtverečních lesa leží, však zvažuje, že se odvolá. Pak se budou vyjadřovat úředníci magistrátu. Právě magistrátní úředníci už ale jedno stanovisko na základě stížností občanských sdružení vydali. A to takové, že plot je v přírodně cenné krajině neoprávněně. "Radím se s právníky. V současné chvíli plot stojí na pozemku, který je označen jako trvalý travní porost, takže právo oplotit ho mám," říká Tomáš Pražák, který kromě plotu na louce staví i dvoupodlažní dům oficiálně označovaný jako hospodářská budova s bytem správce. Připustil však, že stometrový byt chce používat k bydlení. Na jakém druhu pozemku plot stojí, je přitom zásadní. V době, kdy Tomáš Pražák plot nechal postavit, to byl takzvaný trvalý lesní porost. A ten oplotit nelze.

Boj o cennou přírodní lokalitu

Jenže v prosinci došlo na základě žádosti manželů Pražákových ke změně a z lesa se stal trvalý travní porost. A na něm plot stát smí. "Než jsem plot stavěl, požádal jsem o vyjádření stavební úřad Prahy 5. A přišla mi odpověď, že k tomu není potřeba stavební povolení ani ohlášení stavby. A najednou mi nařídí, abych plot za 360 tisíc zboural," říká Pražák. Toto vyjádření může radnici přivést až k soudu. "Pokud budu plot muset zbourat, budu chtít nahradit škodu, která mi kvůli chybě jejího zaměstnance vznikla," upozorňuje Pražák.
Proti přeměně louky bojují dvě občanská sdružení. Rozhodnutí stavebního úřadu berou jako první úspěch. "Začínáme věřit, že i úředníci už konečně pochopili, že se tady někdo snaží násilně přeměnit cennou přírodní lokalitu," říká František Gemperle zastupující Sdružení za krajinu kolem nás.

Na tahu je katastrální úřad

Sdružení se nyní budou snažit zvrátit změnu v katastru, která změnila statut pozemků. "Řešíme, jestli k tomu, aby se z trvalého travního porostu papírově stal opět les, kde žádný plot být nesmí, bude stačit podání podnětu na katastrální úřad, nebo zda budeme muset podat žalobu k soudu. I do druhé varianty bychom se zřejmě pustili," uvedl Gemperle. Sdružení napadá také to, zda budova na louce je legální. Podle Františka Gemperleho totiž Tomáš Pražák nemá stavební povolení. "Vedoucí stavebního úřadu Eva Čechová v minulosti prakticky během jednoho dne vydala pouze územní souhlas s umístěním hospodářské budovy, ačkoliv pro použití tohoto zjednodušujícího postupu zjevně nebyly splněny podmínky. Cílem zřejmě bylo majiteli pozemku poskytnout dokument pro přípravu stavby, utajit věc před veřejností a podstatně ztížit možnost zjednání nápravy," vysvětluje František Gemperle, podle něhož šéfka stavebního odboru o nezákonnosti svého postupu musela vědět. Vedoucí stavebního úřadu Prahy 5 na dotazy MF DNES odmítla odpovědět s tím, že odpoví přes tiskovou mluvčí. Odpověď do včerejšího večera nepřišla.

(Ondřej Kinkor)

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: MF Dnes

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS