Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 05. 07. 2020   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Buďánka asi přežijí jako kopie

Vydáno dne 25. 01. 2011 (2522 přečtení)Pokud pojedete z centra Prahy po Plzeňské, na pomezí Smíchova a Košíř se vám po pravé ruce zjeví několik polorozpadlých vesnických domků. Na úpatí zdejšího kopce se již od první poloviny 19. století rozkládá bývalá dělnická kolonie Buďánka. V metropoli byste podobně zdevastované místo, které je na očích tisíců projíždějících řidičů, hledali asi marně. To by se mohlo již letos změnit. Zástupci firmy Geosan Alfa totiž počítají s přestavbou celé lokality. "Původní předpoklad začátku stavby byl srpen letošního roku, ovšem schvalovací proces je velmi komplikovaný, tak dojde nejspíš ke zpoždění," uvedl autor projektu Jan Šesták.
Vše záleží na shodě mezi památkáři, investorem a úředníky radnice. Zastupitelé Prahy 5 tento návrh schválili již v roce 2008. Ale nynější vedení městské části se jím bude ještě zabývat. V současné době je lokalita opravdu v neuspokojivém stavu. U většiny domů se propadla střecha a z polorozpadlých zdí vykukují poslední zbytky krovu. Několik domků muselo být před devíti lety kvůli bezpečnosti lidí dokonce strženo. Přesto byla lokalita na začátku devadesátých let prohlášena za chráněnou památkovou zónu. Podle památkářů jde totiž o jeden z posledních dochovaných reliktů dobové zástavby na pražské periferii. Ochrana však osadě paradoxně spíše uškodila, protože podmínky památkářů odradily soukromé investory.

Buďánka se postaví znovu

Až v říjnu 2006 začala městská část jednat s firmou Geosan, která po několikaletém jednání s památkáři přišla s nezvyklým řešením. Původní kolonii postaví znovu, přičemž zachová její dobovou architektonickou podobu.
"Již před rokem nám byl investorem předložen projekt, který zachovává půdorysné členění celé lokality, s kterým jsme víceméně souhlasili," řekl ředitel památkového ústavu Michael Zachař. Výtky měli památkáři k výšce nových obytných budov, které mají stát podél Plzeňské ulice, a také k použitým stavebním materiálům. Ulice mají být například vydlážděny tradiční kamennou dlažbou.
Unikátní na celém projektu je hlavně to, že se vlastně jedná o znovupostavení celé osady v původní podobě. Pouze tři ze stávajících objektů se opraví. Ostatních osm domků pak investor postaví nově podle dobových fotografií. Všechny domy by měly posléze sloužit výhradně pro bydlení. Původně přišel developer s návrhem terasových bytových domů, ale po zásahu památkářů i místních občanských iniciativ od svého záměru ustoupil. "Nakonec se ukázalo, že velikost a vzájemné vztahy domků jsou vlastně v daném terénu optimální, usazené lety stavebního vývoje a není nutné hledat jiné možnosti," uvedl architekt Šesták.

Smíchov se dočká své Čertovky

V projektu se počítá také s výstavbou pěti moderních bytových domů podél Plzeňské. Dnes je tato plocha částečně zarostlá a nevyužívaná. Nově by tu měl být také vyveden z potrubí Motolský potok. Podle Šestáka tak vznikne jakási obdoba Čertovky s jezem a místy pro vodní rostliny. Ovšem i současný návrh má řadu odpůrců, kterým se nelíbí, že kolonie ztratí svůj venkovský ráz. Nesouhlasí i s výstavbou nových bytových domů, která by znamenala likvidaci stávajícího pruhu zeleně, která odděluje osadu od rušné ulice.

(Pavel Švec)

---

FAKTA
Z historie Buďánek

Kolonii vybudovali v první polovině 19. století dělníci ze Smíchova.
- V období komunismu zde našli útočiště i známí disidenti.
Bydlel zde Alexandr Vondra nebo Svatopluk Karásek. "Mám na tu dobu hezké vzpomínky. Dnes už taková unikátní zákoutí v Praze nenajdeme," vzpomíná Vondra. Nějaký čas tu zkoušeli Plastic Peoples of the Universe.
- Na konci osmdesátých let zde měl být postaven desetipodlažní panelák.
- V devadesátých letech domky obývali squateři a posléze i bezdomovci. Nyní je obydlen pouze jeden objekt.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: MF Dnes

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS