Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 03. 06. 2020   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* ZŘÍCENÝ LIHOVAR ČEKÁ MARNĚ NA OPRAVU

Vydáno dne 28. 01. 2011 (3157 přečtení)Slibovaná přeměna Zlíchovského lihovaru je v nedohlednu Památná budova chátrá dál Dočká se v příštích čtyřech letech své opravy? Komplex Zlíchovského lihovaru mezi zastávkou Smíchovské nádraží a Lihovar je v dezolátním stavu. V předvolebním programu sice většina politických stran páté městské části slibovala, že lihovar projde kompletní přeměnou, k oživení oblasti se však ani zdaleka neschyluje. „Vše je zatím ve stádiu jakéhosi předúzemního řízení. Já bych samozřejmě rád viděl celé území Smíchova v novém, protože by si to tato oblast zasloužila, ale není to v mé moci,“ vysvětluje starosta páté městské části Radek Klíma.
Developerům situaci ještě ztížil fakt, že byl Zlíchovský lihovar nedávno prohlášen za národní kulturní památku. Historické budovy tak musejí být nutně zachovány. Jejich rekonstrukce však vyjde mnohem dráž než zbourání a výstavba zcela nové budovy, což může stavbu ještě oddálit. „Přes to zkrátka vlak nejede. Budovy by mohly být zbourány pouze v případě, že by to povolilo ministerstvo kultury,“ říká památkář Ladislav Špaček, který se záležitostí lihovaru Zlíchov zabývá. Přestože je revitalizace území Zlíchovského lihovaru v nedohlednu, již nyní si můžete prohlédnout studii, jak by mohla celá oblast v budoucnu vypadat. Z bývalého lihovaru se podle ní stane umělecko-průmyslové centrum.
Podle architekta Ondřeje Zavřela, který je autorem rok staré studie, by se s opravou historických budov mělo začít co nejdříve. „Pokud mají být zachovány alespoň nejcennější části areálu, musí se přikročit k okamžitým udržovacím pracím,“ uvádí ve své studii Zavřel.V areálu by podle něj mohly vzniknout jak školská zařízení s posluchárnami a knihovnou, tak i kancelářské prostory. Přestože by se komplex lihovaru převlékl do zcela nového kabátu, studie počítá nejen s historickým komínem a varnou síní, ale také s ostatními budovami, bez kterých budou monumenty postrádat svůj kontext. V oblasti se také počítá s vybudováním nového podzemního parkoviště, ve kterém by našly místo na desítky vozů.

Na rozdíl od dnešní šedé podoby areálů by Zavřel nešetřil na zeleni. Stromy a lavičky by si lidé užili především v centrální části komplexu. Zdali však bude lihovar vypadat právě podle představ Ondřeje Zavřela, není jasné. Již v roce 2001 byl vypracován projekt budoucí podoby Zlíchovského lihovaru. Práce však nakonec vůbec nezapočaly a místo toho byl areál uzavřen. Tak je tomu i dnes. Že se zahájení přeměny nechystá, potvrzuje i Národní památkový ústav, který musí stavbu povolit. Doposud však na úřad nedorazila žádná žádost o zahájení výstavby.Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: metro

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS