Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 07. 2019   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Vzpomínka na Josefínu Duškovou

Vydáno dne 02. 03. 2012 (1355 přečtení)Městská část Praha 5 pořádá u příležitosti 258. výročí narození pěvkyně Josefíny Duškové koncert s názvem Vzpomínka na Josefínu Duškovou, který se uskuteční v úterý 6. března od 18,30 hod. v kostele sv. Václava na Smíchově. Za doprovodu varhanistky Zuzany Němečkové vystoupí přední česká pěvkyně Zdena Kloubová. Na programu jsou skladby J. S. Bacha, G. F. Händela, J. Kuchaře, J. Myslivečka a W. A. Mozarta. Vstup je zdarma.  

 

Program koncertu:
 
Johann Sebastian Bach
(1685 – 1750)
 
Fantasie g - moll
Seufzer, Tränen, Kummer, Not
Gott lebet noch
Choral Jesus bleibet, meine Freude
      
Georg Friedrich Händel
(1685 – 1759)
 
Ich weiss, dass mein Erlöser lebet (Mesiáš)   Er weidet seine Herde (Mesiáš)
 
Jan Křtitel Kuchař
(1751 – 1829)
 
Fantazie g - moll
                                              
Josef Mysliveček
(1737 – 1781)
 
Salve Regina
 
Wolfgang Amadeus Mozart
(1756 – 1791)
 
Ave Maria
Adagio D – dur
Laudate Dominum
Ave verum corpus
Intráda a fuga C - dur
 
 
Josefína Dušková, roz. Hambacherová (6. 3. 1754 – 8. 1. 1824) – od r. 1784 vlastnila spolu s manželem Františkem Xaverem Duškem, výborným klavíristou, skladatelem a učitelem hudby, Bertramku. Byla vynikající sopranistkou se silným hlasem a výrazným přednesem. Měla také pověst skvělé hostitelky. U Dušků se našla vždy dobrá společnost, která se neuzavírala ničemu novému a krásnému a kde bylo možno mluvit, hrát a chovat se svobodně. Učitelem hudby jí byl od r. 1770 František Xaver Dušek, za kterého se v r. 1776 provdala. Josefína se po jeho boku mohla zcela věnovat milované hudbě. Manželstvím získala  také vážené společenské postavení. Kromě toho pěstovala i svoji zálibu ve výtvarném umění. Skrze své pěvecké umění byla kritikou přirovnávána k nejslavnějším zpěvačkám své doby. Vystupovala především před dvorským publikem v Praze, v Německu, v Drážďanech, Lipsku a ve Vídni. Při návštěvě příbuzných v Salcburku v r. 1777 se manželé Duškovi seznámili s rodinou Mozartových. Wolfgang Amadeus Mozart při své návštěvě Duškových na Bertramce napsal pro Josefínu známou árii Bella mia fiamma, addio ….V roce 1786 vystupovala spolu s W. A. Mozartem ve Vídni před císařským dvorem za přítomnosti Josefa II a roku 1789 také v Sasku. Po smrti Mozarta se Duškovi nějakou dobu starali
o jeho syny. Josefína zpívala i na smuteční slavnosti za Mozarta v Praze. V roce 1799 zemřel její manžel F. X. Dušek a Josefína byla nucena Bertramku prodat. Stěhovala se stále do menších bytů a začala mít finanční potíže. Dál ale zpívala, převážně ve velkých dílech duchovní hudby – mše a oratoria. Zemřela roku 1824 v poměrné chudobě, pochována je spolu s  manželem na Malostranském hřbitově.
 
Zdena Kloubová - patří k předním českým pěvkyním. Nastudovala více než dvě desítky stěžejních rolí koloraturního a lyricko-koloraturního oboru.
Zdena Kloubová pravidelně hostuje na zahraničních operních a koncertních pódiích (Německo, Francie, Itálie, Velká Británie, USA i jinde). Spolupracuje s významnými dirigenty (Mackerras, Baudo, Delogu, Masur, Bělohlávek atd.) a hudebními tělesy (Česká filharmonie, symfonický orchestr FOK, Pražská komorní filharmonie, Liverpool Philharmonic Orchestra, MDR Orchester Leipzig, BBC Orchestra London atd.).
Repertoár Zdeny Kloubové je velmi široký, od písní po kantáty a oratoria. Pro nahrávací společnosti Supraphon, Unicorn, Decca aj. natočila více než 20 CD.
Zdena Kloubová je zvána na domácí i zahraniční hudební festivaly, například v Praze, Brně, Milánu, Edinburgu, Villachu, Meranu i jinde. V roce 2004 debutovala na prestižním festivalu BBC Proms Concert v londýnské Royal Albert Hall (Glagolská mše, dirigent Kurt Masur).
Od roku 1996 vystupuje Zdena Kloubová pravidelně v Japonsku, kde ji posluchači znají jako Susannu a Donu Elviru v Mozartových operách, ale také jako sólistku Pražské komorní filharmonie a vánočních koncertů s varhanami.
Odborná kritika vyzdvihuje u Zdeny Kloubové především její muzikálnost, temperament, přirozený projev a oceňuje její pěveckou techniku i výrazný herecký talent.
                                                                                       
 
Zuzana Němečková – absolvovala obor varhany na pražské konzervatoři (1975-81) a na AMU v Praze (1981-87) u prof. Jana Hory.
Zuzana Němečková získala řadu ocenění v národních i mezinárodních soutěžích: cena v Soutěži mladých varhaníků v Opavě v roce 1978, čestný diplom v mezinárodní soutěži v Budapešti v roce 1983, čestné uznání v Interpretační soutěži v Brně v roce 1984, 3. cenu a titul laureáta v mezinárodní soutěži Pražské jaro v roce 1984.
V letech 1985-86 působila v komorním souboru České filharmonie Pražští madrigalisté, a dále jako stipendistka Českého hudebního fondu (1988-90).
Koncertuje doma i v zahraničí - Slovenská republika, Polsko, Rusko, SRN, Rakousko, Španelsko, Japonsko, spolupracuje se sólisty, komorními soubory, symfonickými orchestry. Natočila nahrávky na CD, nahrávky pro Český rozhlas a Českou televizi.
 

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: MČ Praha 5

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS
„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde