Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?
Celkem hlasovalo: 198808
|
Počet zobrazených článků: 14 (z celkem 14 nalezených)
Historie čtvrtí Prahy 5
( Marta Jiroudková, Památky, 18.11.2007)
Městská část Praha 5 se skládá z několika katastrálních území tvořených bývalými osadami. Přirozené centrum Smíchov s obchodními a administrativními centy navazují na jihu Hlubočepy s památkovou zónou Barrandov a Prokopským a Dalejským údolím. S údolím sousedí Butovice (pravěká osada) a Jinonice. Dominantou Zlíchova je kostelík sv. Filipa a Jakuba na skále nedaleko Vltavy. V Košířích kromě zajímavých vilek naleznete též místo pro sport a procházky přírodním parkem Košíře Motol. Radlice skýtají prostor pro novou výstavbu na brownfields. Více o historii jednotlivých čtvrtí se dozvíte pod článkem
Usedlosti Prahy 5
( Marta Jiroudková, Památky, 13.09.2007)
 Oblast Smíchova ležící těsně za branami Prahy patřila v minulosti k oblíbeným výletním cílům vyšších vrstev, které si zde také z původních hospodářských dvorců a vinic začínají budovat svá letní sídla. Informace o usedlostech naleznete v následujícím článku.
Domy a vily
( Marta Jiroudková, Památky, 13.09.2007)

S rozvojem průmyslu a rozšiřováním města se od přelomu 19. a 20. století začínají hospodářské dvorce a víkendové letohrádky nahrazovat vily a činžovní domy. Mnohé z nich tvoří unikátní urbanistické zóny (památková zóna Barrandov, činžovní domy na Janáčkově nábřeží, vily v okolí ulice Na Václavce aj.). Ke konci 19. století jsou postavena nová kasárna (dnes Justiční palác) a Švandovo divadlo. V roce 1908 je otevřen Národní dům na Smíchově. Nové zajímavé stavby vznikají i v 21. století (Zlatý Anděl, Portheimka Centrum aj.). Více se o nich dočtete v následujícím článku.
Kláštery, kostely a hřbitovy
( Marta Jiroudková, Památky, 13.09.2007)
 Praha 5 je velmi bohatá na sakrální památky. Namátkou jmenujme kostel sv. Václava, hřbitov Malvazinka, Smíchovskou synagogu či klášter sv. Gabriela. Řada z památek se již bohužel nedočkala dnešních dní. Z pěti klášterů dnes stojí pouze dva, nejstarší smíchovský kostelík sv. Filipa a Jakuba na Arbesově náměstí byl zbořen před 120 lety, hřbitov Národního obrození - Malostranský pomalu zarůstá břečťanem, kapličky v soukromém vlastnictví U Nesypky a pod Barrandovským mostem se rozpadají. Více se o nich můžete dozvědět v následujícím článku.
Industriální památky
( Marta Jiroudková, Památky, 13.09.2007)

Kromě velkých průmyslových podniků vzniká na Smíchově též továrna na sny - Filmové ateliéry Barrandov a několik pivovarů a mlýnů. K důležitým firmám patří též tiskárny (Melantrich-Koppe-Bellman, Neubert aj.). Vynikají i další s průmyslem a životem spjaté stavby (Malostranská vodárenská věž, Krematorium Motol). Světovým unikátem je strojová kartotéka České správy sociálního zabezpečení. Více o těchto stavbách se dozvíte v následujícím článku
Přírodní památky
( Marta Jiroudková, Památky, 11.09.2007)
 K nejvýznamnějším přírodním památkám Prahy 5 patří bezesporu Prokopské a dalejské údolí, které, ač změněno intenzivní těžbou vápence, je dodnes oblíbeným výletním místem obyvatel Prahy stejně jako okolní památky: Dívčí hrady, Ctirad, Opatřilka a další. K dalším místům oddechu patří přírodní park Košíře - Motol se slovanským pohřebištěm nebo tajemný Paví vrch. Více se o nich dozvíte níže.
Pamětní desky
( Marta Jiroudková, Památky, 11.09.2007)
Na Praze 5 žilo a tvořilo mnoho výzmnamných českých i zahraničnícho osobností. Jejich seznam a životopisy naleznete v rubrice Osobnosti Prahy 5 . Na jejich počest byly v místech jejich pobytu nainstalovány pamětní desky, stejně jako těm, kteří položili život za naší svobodu během první a druhé světové války. Seznam desek s jejich přesnou lokací naleznete v tomto článku.
|
Partner webu
|