Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 20. 05. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

Počet zobrazených článků: 14 (z celkem 14 nalezených)

Historie čtvrtí Prahy 5
(Marta Jiroudková, Památky, 18.11.2007)
Městská část Praha 5 se skládá z několika katastrálních území tvořených bývalými osadami. Přirozené centrum Smíchov s obchodními a administrativními centy navazují na jihu Hlubočepy s památkovou zónou Barrandov a Prokopským a Dalejským údolím. S údolím sousedí Butovice (pravěká osada) a Jinonice. Dominantou Zlíchova je kostelík sv. Filipa a Jakuba na skále nedaleko Vltavy. V Košířích kromě zajímavých vilek naleznete též místo pro sport a procházky přírodním parkem Košíře Motol. Radlice skýtají prostor pro novou výstavbu na brownfields. Více o historii jednotlivých čtvrtí se dozvíte pod článkem

Usedlosti Prahy 5
(Marta Jiroudková, Památky, 13.09.2007)
Oblast Smíchova ležící těsně za branami Prahy patřila v minulosti k oblíbeným výletním cílům vyšších vrstev, které si zde také z původních hospodářských dvorců a vinic začínají budovat svá letní sídla. Informace o usedlostech naleznete v následujícím článku.

Domy a vily
(Marta Jiroudková, Památky, 13.09.2007)
S rozvojem průmyslu a rozšiřováním města se od přelomu 19. a 20. století začínají hospodářské dvorce a víkendové letohrádky nahrazovat vily a činžovní domy. Mnohé z nich tvoří unikátní urbanistické zóny (památková zóna Barrandov, činžovní domy na Janáčkově nábřeží, vily v okolí ulice Na Václavce aj.). Ke konci 19. století jsou postavena nová kasárna (dnes Justiční palác) a Švandovo divadlo. V roce 1908 je otevřen Národní dům na Smíchově. Nové zajímavé stavby vznikají i v 21. století (Zlatý Anděl, Portheimka Centrum aj.). Více se o nich dočtete v následujícím článku.

Kláštery, kostely a hřbitovy
(Marta Jiroudková, Památky, 13.09.2007)
Praha 5 je velmi bohatá na sakrální památky. Namátkou jmenujme kostel sv. Václava, hřbitov Malvazinka, Smíchovskou synagogu či klášter sv. Gabriela. Řada z památek se již bohužel nedočkala dnešních dní. Z pěti klášterů dnes stojí pouze dva, nejstarší smíchovský kostelík sv. Filipa a Jakuba na Arbesově náměstí byl zbořen před 120 lety, hřbitov Národního obrození - Malostranský pomalu zarůstá břečťanem, kapličky v soukromém vlastnictví U Nesypky a pod Barrandovským mostem se rozpadají. Více se o nich můžete dozvědět v následujícím článku.

Industriální památky
(Marta Jiroudková, Památky, 13.09.2007)
Kromě velkých průmyslových podniků vzniká na Smíchově též továrna na sny - Filmové ateliéry Barrandov a několik pivovarů a mlýnů. K důležitým firmám patří též tiskárny (Melantrich-Koppe-Bellman, Neubert aj.). Vynikají i další s průmyslem a životem spjaté stavby (Malostranská vodárenská věž, Krematorium Motol). Světovým unikátem je strojová kartotéka České správy sociálního zabezpečení. Více o těchto stavbách se dozvíte v následujícím článkuPřírodní památky
(Marta Jiroudková, Památky, 11.09.2007)
K nejvýznamnějším přírodním památkám Prahy 5 patří bezesporu Prokopské a dalejské údolí, které, ač změněno intenzivní těžbou vápence, je dodnes oblíbeným výletním místem obyvatel Prahy stejně jako okolní památky: Dívčí hrady, Ctirad, Opatřilka a další. K dalším místům oddechu patří přírodní park Košíře - Motol se slovanským pohřebištěm nebo tajemný Paví vrch. Více se o nich dozvíte níže.

Kašny a fontány
(Marta Jiroudková, Památky, 11.09.2007)

Pamětní desky
(Marta Jiroudková, Památky, 11.09.2007)
Na Praze 5 žilo a tvořilo mnoho výzmnamných českých i zahraničnícho osobností. Jejich seznam a životopisy naleznete v rubrice Osobnosti Prahy 5 . Na jejich počest byly v místech jejich pobytu nainstalovány pamětní desky, stejně jako těm, kteří položili život za naší svobodu během první a druhé světové války. Seznam desek s jejich přesnou lokací naleznete v tomto článku.Osobnosti v názvech ulic Prahy 5
(Marta Jiroudková, Památky, 08.09.2007)
Nevíte podle koho se jmenuje ulice, ve které bydlíte? V níže uvedeném přehledu ulic najdete mnoho známých i neznámých osobností a hrdinů nejen z Prahy 5.


E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS