Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 19. 07. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Usedlost Kavalírka (č. p. 111, Musílkova 7)

Vydáno dne 12. 02. 2007 (6867 přečtení)

Usedlost Kavalírka na někdejší vinici Na Zámyšli (připomíná jí název ulice) je doložena k r.1707 a její název se objevuje prvně r.1713. Takzvaná Dolní Kavalírka stojí dodnes v Musílkově ul.7. Dříve v sousedství blízké usedlosti Turbová existovala také Horní Kavalírka, ale ta zanikla po roce 1882.

V druhé polovině 19.století na Kavalírce zřídil lékař Stanislav Černý sanatorium pro léčbu rakoviny. Slávu však Kavalírce svého času přinesl až filmový ateliér a podnik na přesnou optiku firmy Srb a Štys. Roku 1919 sem byl totiž přenesen ze zahrady Kinských pavilon postavený spolkem Mánes pro pražskou Rodinovu výstavu v r.1902. Pavilon byl přeměněn na filmový ateliér společnosti Praga film, v němž až do požáru r.1929 vznikaly úspěšné němé filmy, např. Innemanova Falešná kočička. Herec Theodor Pištěk zde také provozoval hereckou kantýnu. Právě filmaři byli jedněmi z těch, kteří poptávali kvalitní optiku.
V r.1919 byl na Kavalírce založen optickomechanický závod Srb a Štys. Úspěch firmy spočíval především v moderním systému tovární výroby. Už od r.1923 byl vyráběn úplný sortiment přístrojů a pomůcek pro geodézii, lékařství, biologii, školství i přístroje speciálního určení například pro armádu. Vyráběly se mikroskopy, dalekohledy, periskopy atd. Firma měla vlastní laboratoře, vývoj, vlastní broušení optického skla. Během války sloužil podnik pod německým vedením výhradně armádním účelům. Po válce byl na základech prvorepublikové firmy vytvořen národní podnik Meopta Košíře. Špičkoví konstruktéři rychle dohnali zpoždění způsobené válkou a jejich produkty dosáhly solidní evropské úrovně. Roku 1963 byla ale výroba direktivně omezena v rámci tehdejší RVHP a podnik s novým programem byl začleněn do ZPA. Zabýval se nově i výrobou přesné mechaniky a elektromechaniky (např. páskových pamětí tehdejších počítačů či optických odměřovacích zařízení pro obráběcí stroje).
Budova, která tvoří současnou Kavalírku, pochází z r.1927 a bývala i sídlem Ringhofferů. Současným vlastníkem je německo-britská společnost Casa Concept International s.r.o. Budova byla roku 2006 zvýšena o jedno podlaží a také její půdní prostory byly využity. V rezidenci Kavalírka je celkem 12 zařízených bytů. Cena za pokoj činí asi 19.000,-Kč měsíčně.
Park pod Kavalírkou včetně nově zrekonstruovaného dětského hřiště měl být kompletně zastavěn dalšími rezidenčními domy, ač to odporovalo územnímu plánu. V den, kdy měli smíchovští radní jednat o jeho změně (říjen 2006), proběhla demonstrace košířských občanů proti tomuto krátkozrakému snižování podílu zeleně v rušné části obce. V době před komunálními volbami nakonec radnice ustoupila tlaku veřejnosti.
 
Publikováno s laskavým dovolením Mgr. Zdeňka Hyana.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS