Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 13. 04. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Přírodní park Radotínské údolí

Vydáno dne 19. 09. 2007 (1845 přečtení)

Celé jméno tohoto přírodního parku o rozloze 877,5 hektaru je Radotínskochuchelský háj a naleznete jej na jihozápadním okraji Prahy 5. Hlavní část tohoto chráněného území tvoří ostrý zářez údolí vytvořený Radotínským potokem a další čtyři boční údolí s přítoky. Samo Radotínské údolí je co do geologické stavby i celkových přírodních poměrů obdobou údolí Prokopského.

Na rozdíl od Prokopského údolí je okolí Radotínského potoka o něco méně narušeno lidskou činností. Velkolomy, kde se dodnes těží vápence a mramor, se nacházejí pouze v dolní části údolí pod osadou Cikánka. Provozem cementárny nad Radotínem a spadem cementového prachu značně utrpěla okolní vegetace, ale po instalaci odlučovačů naštěstí flóra rychle regeneruje. Význam Radotínského údolí, které je jedním z nejzachovalejších území v pražské oblasti, spočívá jednak v geologických odkryvech a krasových jevech, ale také ve velkém bohatství živé přírody. V okolí potoka je zachována údolní niva a v lokalitě bylo napočítáno na 600 druhů rostlin. Ze zvířat zde žijí běžní živočichové známí z pražského okolí. Hnízdí zde výr a občas sem zaletí i čáp černý. Větší význam má drobná fauna, především teplomilné druhy hmyzu a plžů.
Samotnou kapitolou Radotínského potoka jsou mlýny, které klapávaly na jeho toku. Od obce Úhonice až do Radotína jich zde stálo více než dvacet a mnoho z nich se dochovalo dodnes. Pěkně zachovalý je mlýn Veselých. Mlýn Kalinův má navíc jednu zvláštnost, kterou ocení především návštěvníci Radotínského údolí. Mlýn je totiž od nepaměti volně průchozí. Ostatně celé Radotínské údolí je dobrým tipem na vycházku. V obci Chýnice se můžete napojit na zelenou turistickou značku, která se v Chotči změní na značku červenou. Obě značky vás provedou nejkrásnějšími částmi údolí a vedou po pěšince, která je až na krátké úseky sjízdná i na horském kole.

 


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Listy hl. m. Prahy

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS