Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 19. 07. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Památkáři rozhodují o podobě Buďánky

Vydáno dne 05. 03. 2008 (2014 přečtení)

Někdejší historické dělnické enklávě v Košířích, známé jako Buďánka, se zřejmě konečně blýská na lepší časy. Vyplývá to alespoň z nynějších závěrů expertního týmu a pražských památkářů, kteří v těchto dnech řeší aktuální studii revitalizace. Dlouhá léta chátrání znamenala pro kolonii takřka zánik, z původních domků již stojí jen některé základy a pár dosti zničených staveb na okraji enklávy u Plzeňské ulice.


O výstavbu tu má zájem společnost Geosan, která sice získala podporu koalice na radnici Prahy 5, ale předchozími studiemi si znepřátelila jak místní aktivisty, tak památkáře. Ti jsou dnes podle informací Práva připraveni dát projektu zelenou. „Minulý týden se studií a připomínkami Národního památkového ústavu zabýval sbor expertů, vesměs vydal kladné stanovisko, takže jsme připraveni dát souhlas s tím, že budou muset do studie zapracovat veškeré připomínky ústavu,“ řekl včera Právu šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek.
Nynější studie Geosanu počítá se zachováním rázu kolonie, ale „na oplátku“ kvůli rentabilitě projektu hodlá vybudovat celkem pět bytových domů při Plzeňské na kraji enklávy, kde je dnes otevřený prostor a zeleň.
„Ty domy tam skutečně ještě před válkou byly, jde samozřejmě o peníze, což chápu. Ve svém stanovisku jim ale říkáme, že musí zachránit ty domky, u nichž je to možné, a navrhujeme přísnější podmínky pro to, aby tam investor dodržel měřítko původní zástavby a koeficienty zastavěnosti a zeleně, je tam i spousta detailů,“ řekl Právu Michael Zachař z Národního památkového ústavu.
„Zatím jsme neobdrželi žádné rozhodnutí, věříme ale, že nakonec dostaneme pozitivní stanovisko,“ řekl Právu Martin Poláček, mluvčí Geosan Group. Ta už delší dobu usiluje o přestavbu kolonie, původně tu chtěla vybudovat několik terasových domů, nyní se snaží o dohodu s památkáři.
Jako investor ale nemá Geosan jistou podporu na radnici Prahy 5. Za projekt se sice staví koalice části ODS a ČSSD, proti naopak vystupují opoziční zastupitelé. Ti chtějí spolu s aktivisty za záchranu Buďánky zabránit tomu, aby se kolonie stala po opravě uzavřenou oblastí pro bohaté klienty Geosanu.
Navrhují naopak, aby byla původní, kdysi romantická enkláva malých domků obnovena v modelu parku, který by nabízel komunitní centrum a další služby pro veřejnost.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS