Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 19. 07. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Santoška (U Santošky)

Vydáno dne 19. 03. 2008 (3145 přečtení)V dobách třicetileté války smíchovské vinice pustnou a nejsou již obnovoveny. Nemovitosti po pobělohorských exulantech zůstávají opuštěny.Vzrostlá zeleň slouží vojákům jako palivo, vyvlastňují se pozemky. Tento vývoj postihl i Santošku, která byla zabavena Ledčanskému z Popic. Poté se dostává do rukou barona Mammingera. Od jeho dědiců ji v dražbě kupuje kníže Schwarzenberg. Adam Schwarzenberg jí roku 1719 daruje doktoru práv Františku Wilhelmovi Sonntagovi za jeho úsilí, věrné a užitečné služby, především při koupi Jinonic a některých smíchovských pozemků. Po něm získává usedlost své jméno. Někdy je původ pojmenování odvozován od francouzského santé – zdraví. Roku 1768 zde měl Joh. Jos. Zauschner, „Arznei Doktor“, doktor medicíny objevit, že voda ze zdejší 18 m hluboké studně je kyselkou vhodnou k léčení mnoha nemocí. Sůl z ní připravená byla prodávána v malostranské dvorní lékárně U Černého orla. Barokní vila se zahradou byla postavena ve 20. letech 18. století. Je patrová, mírně obdélného půdorysu, v nárožích věžovitě zvýšena. V průčelí jí dopňují poměrně mohutné hranolové dvoupatrově věže. Ty ukončuje výrazná plastická římsa, kterou doplňují nárožní věžice. Čelní fasáda je architektonicky obohacena štíty a gotizující výzdobou. Okna jsou dvouosá a trojosá. Na průčelí objektu je osazena tabulka se stručným textem upozorňujícím na historii stavby. Kolem budovy se rozprostírala zahrada se sochařskou výzdobou a sad. František Sonntag přikupuje i okolní pozemky. V roce 1868 byla přestavěna v novogotickém stylu svým novým majitelem rytířem Eduardem Doubkem. Zahrada byla upravena v historizujícím stylu. Od roku 1907 byla vila ve vlastnictví smíchovské obce, která zde zřídila restauraci s letní zahradou, po jejím zániku zde byl učňovský internát. Od roku 1972 je zde mateřská škola. K Santošce patří v současné době rozlehlé sady se sochařskou výzdobou z dílny F. I. Platzera (vstupní brána se soškami putti, pískovcové sousoší Flory a socha Amora).

 

Znalec smíchovské historie Viktor Durlin v roce 1958 uvedl, že název Santoška je v některých pramenech mylně odvozován od jména vinice Santoška. Ta se však nacházela v blízkosti nynější Vysoké, přibližně na svahu k Farkáni. Toto jméno se v knihách nevyskytuje od roku 1612, kdy ji zputoženou po vpádu Pasovských koupil od konventu sv. Anny z 55 kop míšeňských Daniel Roudnický z Březnice, přední písař při úřadě berničním a od dvacátých let emigrant. Vinice v pokutě byla zabrána Lichtenštejnem. Od roku 1635 patří Henrichu Libštejskému z Kolovrat, komorníku a nejvyššímu sudímu Království českého, který jí ale ihned prodal Ignáci Hanovi z Hanštejna, zemskému lékaři. Ten ji spojil se svou vinicí Minářkou (později Doktorskou) a tím její samostatná existence končí.

 

Literatura: Památky Prahy 5: stavby, sochy a plastiky a pamětní desky. Praha: Umělecká agentura Foibos, 2006. Hrubeš, Josef. Hrubešová, Eva. Pražské domy vyprávějí. Roztoky u Prahy: Orion, 1997.  Pražské usedlosti II. 1. vyd. Praha: ÚRM, 2006.

 

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS