Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 15. 07. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Julius Janovský (3.10.1900-22.3.1953)

Vydáno dne 21. 11. 2008 (3342 přečtení)Julius Janovský se narodil v domě v Nádražní ulici č. 102, který patřil rodině. Byl  dlouholetým členem Klubu přátel starého Smíchova, který mu v roce 1946 vydal knihu „Smíchov v Arbesově době“ – první svazek knižnice Smíchovské pomněnky.
Z předmluvy: „Julius Janovský, svědomitý badatel v historii Smíchova, se zastavuje ve svém dílku u charakteristických budov v osmdesátých letech minulého století – v době života jedné z nejvýraznějších postav Smíchova, spisovatele Jakuba Arbesa, který několikrát ve svém díle vyzpíval lásku k svému rodnému městu. Nemluví s tu o Arbesovi, ale o Smíchovu, jak vypadal v druhé polovici minulého věku. Autor letmo listuje v historii památníků dávných staletí, opájí se jejich starobylostí a truchlí, když baestia triumphans změrně ochuzuje Smíchov o kamenné důkazy staré slávy, o monumentalitu stavitelského umění a o chrámy přírodních krás. Z těch několika odstavů přímo jiskří synovská láska k rodnému hnízdu. První bibelot Smíchovských pomněnek dává tudíž celé knižnici ráz i program: památníky a život v minulosti Smíchova.“
K vydání v knižnici byla připravena  i kniha „Anděl míru (Hřbitov na Malvazinkách)“. Malvazinky jsou také místem posledního odpočinku Julia Janovského (odd. A II. šestá ulička vpravo).
V listopadu 2008 se na Klub přátel obrátil manžel vnučky Julia Janovského Jaroslav Matějka se žádostí o informace o činnosti Julia Janovského v Klubu přátel pro připravovaný „rodinný místopis Smíchova“. Máte-li nějaké zprávy o této rodině, prosím napište mi. Části rodinné historie sepsané vnučkou Marcelou Matějkovou, můžete najít zde: Proč píši paměti : http://www.marcela-matejkova-story.estranky.cz/clanky/prvni-patnactka/proc-pisi-pameti

 

Dcera Julia Janovského Dagmar Smetanová absolvovala Dívčí reálné gymnázium v Drtinově ulici. Její proslov u příležitosti 60 let od maturity, vzpomínky na pohřby prezidentů T.G.M. a E. Beneše si můžete stáhnout zde: Vzpomínky D. Smetanové.
 

Literatura: Janovský, Julius. Smíchov v Arbesově době. Praha: Klub přátel starého Smíchova, 1946. Výroční zpráva Klubu přátel starého Smíchova z roku 1939.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS