Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 13. 04. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Knihy o Smíchově a Praze 5

Vydáno dne 25. 12. 2008 (7449 přečtení)

Knihy o Smíchově a Praze 5, které si můžete přečíst v městské knihovně nebo zakoupit v knihkupectvích.
Smíchov - město za Újezdskou branou - Výpravná kniha vychází ze stejnojmenné výstavy, která proběhla v roce 2007 v sálech Muzea hlavního města Prahy a v Portheimce. Věnuje se dějinám Smíchova, jednotlivým památkám, průmyslu, dopravě atd. Najdeme zde nejstarší pohledy na město, smíchovské usedlosti, kostely i hřbitovy. Fotografie jsou vždy doplněny krátkým textem.

Památky Prahy 5 - Městská část Praha 5 ve spolupráci s uměleckou agenturou Foibos a za odborné pomoci Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze připravila reprezentativní sborník nejvýznamnějších staveb, pomníků a plastik a pamětních desek Smíchova, Hlubočep, Radlic, Košíř, Motola, Jinonic-Butovic a části Malé Strany.

Slavné stavby Prahy 5 - Kniha autorů Přemysla Veverky, Ivana Matějky, Zdeňka Lukeše, Pavla Vlčka a Martina Ebela nabídne čtenáři procházku deseti stoletími architektury Smíchova, Hlubočep, Radlic, Košíř, Motola, Jinonic-Butovic a části Malé Strany. Jako by krok za krokem, tak, jak to časová přímka, táhnoucí se dějinami, naznačuje, vyrůstá v publikaci Slavné stavby Prahy 5 postupně, jedna za druhou, padesát čtyři staveb, které k páté pražské městské části neodmyslitelně patří, přičemž první objekt – kostel sv. Vavřince v Jinonicích (Butovicích) pochází asi z 11. století a poslední – ústředí ČSOB v Radlicích nese vročení dokonce už budoucí, léta 2006 až 2007.

Kasárna na levém břehu - Prostřednictvím Smíchovských kasáren, které byly v květnu 1945 jedním z nejvýznamnějších povstaleckých center a podporovaly protiněmecké vystoupení na celém území Prahy, je Květnové povstání v Praze prezentováno jako proces a nikoliv hnutí "lidových mas".

Kniha o Praze 5 - obrazová a textová publikace z roku 1996 vydaná nakladatelstvím Milpo Media

Vývoj Smíchova: Od viničních usedlostí k městskému centru - k zakoupení v Informačním centrum Prahy 5, Štefánikova 15

Slavné osobnosti v dějinách Prahy 5 - I. a II. díl - slavné osobnosti působící do roku 1945

Pražský industriál - Informace shromážděné při práci na projektu on-line Registru průmyslového dědictví jsou určeny všem, kdo chtějí podrobněji poznat dochované (výjimečně i zaniklé) pražské továrny, pivovary, mlýny, tiskárny, mosty, nádraží, vozovny, měnírny, elektrárny, plynárny, vodárny a další technické stavby.

Romaneto v listech - publikace korespondence Jakuba Arbesa je koncipována do tří oddílů, v nichž se autor představuje jako kronikář svého rodinného a smíchovského prostředí, jako přední osobnost české žurnalistiky a politický vězeň v České Lípě a nakonec jako nekorunovaný, ale respektovaný král pražské bohémy ve stolní společnosti Mahábhárata v malostranské pivnici U svatého Tomáše. Kniha je doplněna o fotografie Arbesovy rodiny i historické plány míst spjatých s jeho životem. Kniha vychází v nakladatelství Arsci. Koupit jí můžete v e-shopu na www.arsci.cz nebo v knihkupectvích Academia, Fišer, Neoluxor či Karolinum.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS