Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 19. 07. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Pražská památková rezervace – smíchovská část

Vydáno dne 14. 07. 2009 (1871 přečtení)Pražská památková rezervace byla vyhlášena nařízením vlády ČSR č. 66 ze dne 21. 7. 1971. Zahrnuje Hradčany s Hradem, Malou Stranu včetně Smíchovského nábřeží, Staré Město, Nové Město, Vyšehrad včetně vltavských ostrovů. Jedná se tedy o území, v němž se odehrával tisícletý vývoj celého města až do poloviny 19. století.
Na území MČ Praha 5 je část rezervace na severu mezi Vítěznou třídou a Petřínskou ulicí, na východě spadá to této ochrany Janáčkovo nábřeží s Dětským ostrovem, Hořejší nábřeží až po severní cíp Císařské louky.
Z hlediska urbanistického jde o území, které dle územního plánu hl. m. Prahy bylo stabilizováno od Vítězné třídy až po Vltavskou ulici jako území všeobecně obytné kromě parkové zeleně na území Dětského ostrova a Diezenhoferových sadů. Směrem jižním bylo stabilizováno území parku při Hořejším nábřeží (parková zeleň) a Císařská louka jako území zvláštní sloužící oddechů. dodatečně byla projednávána stabilizace území Smíchovského pivovaru, Pražské paroplavební společnosti u Železničního mostu (stavební proluka od Vltavy k Hořejšímu nábřeží) a loděnice u Jiráskova mostu.
Důležitým faktem je též to, že území Dětského ostrova a území ležící jižně od Palackého mostu až po Císařskou louku je zátopové území s rizikem stoleté vody.
Územně lze Pražskou památkovou rezervaci vymezit takto:
Severní hranicí je osa Vítězné ulice, která je zároveň hranicí městské části; na jihu vymezuje část PPR přiléhající k Malé Straně ulice Petřínská; na západě hranice prochází do Kinského zahrady.
Část rezervace podél Vltavy je vymezena západní hranicí probíhající Janáčkovým nábřežím, hořejším nábřežím až k Železničnímu mostu, odtud podél nábřeží jde na špici Císařské louky a zhruba pod Vyšehradem přechází na pravý břeh. Východní hranice této části je dána hranicí MČ Praha 5 procházející osou Vltavy a ramenem řeky mezi Dětským a Střeleckým ostrovem.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS