Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 18. 04. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Hasičský sbor

Vydáno dne 22. 08. 2009 (1785 přečtení)



Velmi utěšeného vývoje došlo v posledních letech hasičství. Dlouhá léta uplynula, než se r. 1868 uznala potřeba, chatrnou a nedostatečnou stříkačku prodati a ji novou dokonalejší nahraditi. Avšak nebylo i potom ještě při stříkačce dlouhou dobu jiného náčiní hasičského leda nějakého žebříku a háku, aniž tu bylo nějakých cvičených hasičů. V případě požáru zůstavena stříkačka kominíkovi, a kdo by se ujal žebříků a háků, jakož i řízení prací hasičských, zůstaveno více méně náhodě. Teprve r. 1871 postaráno zvláštním řádem hasičským o lepší opatření a řízení věcí hasičských, a napomaháno tomu tím, že byli krátce po sobě tři hasiči obce  pražské ustanoveni za městské strážníky smíchovské s povinností, konati při tom dle potřeby též službu hasičskou.

Jakkoliv zařízení to bylo nepatrné, sloužilo nicméně za základ k lepšímu vývoji hasičství a osvědčilo se v mnohých případech prospěšným, ač ovšem pro stále vzrůstající město na dlouho nestačilo.

R. 1874 a 1875 snažila se tělocvičná jednota „Sokol“ rozšířiti svou činnosť též na obor hasičský, a byl za účelem tím výbor obecní ochoten k příspěvku 500 zl. Avšak než k tomu dospělo, vydán nový zem. zákon z 25. květ. 1876 o konání policie v příčině ohně, a poněvadž předpisuje, aby obce vůbec pečovaly o zřízení sboru hasičských, učiněno tomuto zákonitému požadavku i na Smíchově zadost tím, že ještě r. 1876 zřízen dobrovolný sbor hasičský na základě zvláštních stanov a za podmíněné jim podpory od obce věnovavší jakožto základ 500 zl. na kroj a zbroj hasičů.

Kromě činných členů, jichž jest nyní 24, čítá sbor i přispívající a zakládající člen, z jichž příspěvků jakož i z ročního příspěvku obce potřebné výlohy své uhražuje.  Kdož by z hasičů dobrovolných při konání povinnosti své k úrazu přišel, tomu jest dle stanov od obce přiměřené zaopatření zabezpečeno.

Pro sbor hasičský byly od obce pořízeny: 2 vozové stříkačky, 1 ochranná plachta, 1 plachta s provazem ku spouštění licí v nebezpečenství jsoucích, 10 žebříků, 1 voznice, 1 vůz pro naložení nářadí hasičského, a kromě toho potřebné hadice, sekery, háky, lopaty a p.

Hned od zřízení sboru hasičského jest p. Vilém Pik, zároveň rada městský, starostou a p. Karel Dimmer mladší velitelem jeho, a hlavně jich přičinění a vytrvalosti jest co děkovati, že dobrovolní hasiči osvědčili a osvědčují stále všeho uznání hodnou činnosť, obětavosť a vytrvalosť.

Mimo dobrovolný sbor hasičský jsou na Smíchově ještě soukromé sbory hasičské: a) české západní dráhy, b) akcionařského pivovaru, c) továrny F. Ringhoffra a d) pražskosmíchovké rukodílny, - čítající 14, 10, 31 a 20 celkem 75 hasičů, kteří rovněž náležitým stejnokrojem a potřebným nářadím na náklad jmenovaných závodů opatřeni a vesměs co nejlépe vycvičeni jsou. Též tyto sbory, ač jsou především k vůli závodům samým zřízeny, vyvinují i mimo ně vydatnou činnosť svou a napomáhají s výborným úspěchem sboru dobrovolných hasičů.

Nad míru důležité a účelné jest zařízení, že kromě již zmíněných 72 hydrantů k postřikování ulic jest při vodovodu městském ještě 30 požárních kohoutů, tedy celkem 102 přístrojů, pomocí kterýchž lze buď přímo, buď ve spojení s hadicemi vzniklý oheň mocným proudem vody uhasiti.

Avšak jest tu pro případ požáru ještě jedno velice prospěšné zařízení, totiž požární telegraf, jenž byl r. 1879 za přispění větších závodů smíchovských a několika asekuračních ústavů, jmenovitě pražského městského, „Dunaje“ a j. k tomu účelu zřízen, aby se ze všech důležitých míst úřadům a hasičským sborům smíchovským ano i pražským všemožně rychlá zpráva o vypuknutí požáru dáti mohla. Jmenovitě jsou s požárním telegrafem ve spojení:

1. radnice
2. c. k. policejní komisařství
3. městská vodárna
4. nádraží buštěhradské dráhy
5. nádraží české západní dráhy
6. závod Ringhoffrův
7. plynárna

8. závody  pražskosmíchovské rukodílny (2),

9. závody Klugeho
10. závody Richtrovy (2)
11. továrna na porculán
12. továrna Kinzelbergrova
13. továrna Kohoutova
14. akcionářský pivovar, a
15. parní mlýn.
 

Konečně jest zvláštním nově upraveným řádem hasičským předepsáno, kterých opatření jest šetřiti proti vzniknutí a ve případě skutečného vzniknutí požáru, tak že ve příčině policie proti ohni jest na Smíchově všem požadavkům v plné míře zadost učiněno.

 
 

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS