Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 23. 05. 2022   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Den první

Vydáno dne 05. 05. 2010 (2828 přečtení)Pražské povstání se rozhořelo po volání československého rozhlasu o pomoc v sobotu 5. 5. ve 12:33 hodin. Již dopoledne ale byly strhávány německé nápisy a odzbrojováni nepřátelští vojáci i civilisté. Ve smíchovských kasárnách a policejních služebnách byla složena přísaha věrnosti Košické vládě a prezidentovi Benešovi, na budově byly vyvěšeny státní vlajky. Po půl jedenácté  projíždí Košířemi a Smíchovem do Štefánikových kasáren četnictvo a policie z amerického pásma s československými vlajkami. Jednotky Pražského praporu RG IV (PoP) už v poledne obsazují německé vojenské lazarety, kde ukořisťují mnoho zbraní. V budově nemocnice v Ženských domovech byly v květnových dnech zesíleny stráže na 80 mužů, velitelem byl ale spřátelený rakouský poddůstojník, který otevřel okna, a vzbouřenci tak mohli osádce vpadnout do zad. Celkem bylo ukořistěno 270 pušek, 320 pistolí, bedna ručních granátů, lehký kulomet a - munice. Dalším cílem byl lazaret Sanopz.
Prvním úkolem vojenské posádky Štefánkových kasáren bylo zaktivovat dobrovolníky a obsadit budovy německých posádek, což se do nočních hodin podařilo (s výjimkou Krulišovy vily, posádky v Motole a skladu vozidel na Císařské louce). S motolskou posádkou byl kvůli její přesile ujednán klid zbraní do neděle 6. 5. do 9,00 hod.
V brzkých odpoledních hodinách je na zlíchovské koleji na smíchovském nádraží ukořistěn první pancéřový vlak. Ten je využit proti německým jednotkám na druhé straně Vltavy i proti kasárnám v domě v Nádražní ulici 16. Druhý vlak získávají zaměstnanci továrny Walter na jinonickém nádraží. Večer se vzdávají i jednotky SS na smíchovském nádraží. Důležité bylo získání budovy ministerstva pošt v Holečkově ulici a Drtinova gymnasia, kde sídlili jednotky Hitlerjugend. Zde bylo zajato 20 příslušníků SS, 250 studentů. Večer byl zahájen boj o barrandovské ateliéry.
Samospráva pracuje z budovy staré smíchovské radnice a zajišťuje telefonické spojení se všemi stěžejním obranými body.
Na noc z 5. na 6. května byl dojednán klid zbraní, přesto však docházelo k přesunům německých jednotek k potlačení povstání.  Česká národní rada proto vyzvala k zahájení budování barikád. Dozor nad výstavbou převzalo opět velitelství ve Štefánikových kasárnách.
Na některých místech byly barikády až trojnásobné (Most legií, Ringhofferovy závody na Andělu), dvojnásobné u Jiráskova mostu, východním konci Holečkovy ulice a na Újezdě. U Anděla bylo 8. 5. položeno 24 německých talířových min směrem d Plzeňské, Nádražní a Lidické ulice. Celkem bylo postaveno 64 barikád a 1 minové pole. Nejdůležitějším úsekům (zejména kolem mostů) veleli vojáci.  Ve vnitřní části Smíchova bylo v prostoru mezi Nádražní a Vltavou 20 a od Nádražní k Santošce až pod Mrázovku 22 zátarasů.
V oblasti Barrandova a Hlubočep vzniklo pět barikád. Na přejezdu trati do Rudné byl s pomocí pancéřového vlaku vybudován zátaras z vyřazených lokomotiv a železničních vozů. Silniční most na Barrandov byl podminován.  Na Zlíchově byly čtyři barikády na hlavní silnici a dvě od křižovatky směrem na Žvahov. Od mostu přes trať na Zlíchov do centra Smíchova k Andělu bylo položeno dalších osm překážek.
V Košířích byly postaveny čtyři barikády na Plzeňské třídě a to od Řep až po Kmochovu ulici.
V Jinonicích vznikly tři barikády a jeden zátaras. Podminovány byly mosty Na Zavadilce a U Čtyř kanálů. Z Radlic ke Křížové ulici bylo postaveno třináct barikád.
 
(Volně zpracováno podle knih Květnové povstání v Praze 5 a Proti hákovému kříži)

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS