Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 23. 05. 2022   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Den třetí

Vydáno dne 07. 05. 2010 (1968 přečtení)V ranních hodinách pondělí 7. května se vzdávají poslední dvě německé základny v Motole a na Císařské louce. Z posledně jmenované je získáno velké množství nákladních automobilů a motocyklů. Jednotky ze Štefánikových kasáren společně s vlasovci podnikají výpad proti posádce Petřína a definitivně tak zabraňují německému průniku na Smíchov z tohoto směru. Praze přicházejí na pomoc i dobrovolníci z jiných českých měst (Zdice, Beroun). Ve smíchovských kasárnách jsou vyzbrojeni a vyslání do středu Prahy (Ovocný trh, Celetná, Staroměstské nám.).
Německé jednotky zastavené předchozího dne v Radotíně a Lahovicích postupují dále na Prahu. Před sebou ženou civilní obyvatelstvo, které nutí odstraňovat barikády. Kruté boje se odehrávají v obou Chuchlích, po střetu s německými tanky je z bojů vyřazen jeden pancéřový vlak. Po eliminace vlaku a stažení vlasovců se Němci dostávají až pod barrandovskou skálu, kde je ten den jejich postup zastaven. Cestou vraždí a mučí obyvatelstvo.
Velmi dramatická je i situace na pravém vltavském břehu. Civilní obyvatelstvo Bráníka, Krče a Podolí prchá před postupujícími Němci na smíchovskou stranu. Němcům se podaří přeplout na smíchovskou stranu, naštěstí obranné linie byly posíleny, a všech 240 nepřátel bylo zajato. Obrněný vlak č. 2 pod velením šstrm. Kouby vyjíždí k Radotínu, odkud ostřeluje nepřátelské pozice nad Braníkem a Podolím. Nepřátelské dělostřelecké baterie útok opětují. Je zasažena a zničena část smíchovského nádraží a přilehlé budovy včetně budovy Červeného kříže. Německá letadla bombardují Košířské náměstí, zde je zasažena nejmladší z obětí povstání – 14 letá Slávinka Kampová.
Ve večerních hodinách je zlíchovské obranná linie posílena dalšími jednotkami z kasáren. Kolem 17 hodiny hlášen pohyb amerických tanků – parlamentáři – menší skupina ozbrojených vozů s bílou páskou. Před půlnocí projíždí pět amerických těžkých tanků Smíchovem v doprovodu 15 vozů.
V noci ze 7. na 8. května opustila Prahu většina vlasovců.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS