Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 29. 02. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Sál sládka Paspy získal zpět svoji krásu

Vydáno dne 12. 12. 2012 (4091 přečtení)Asi téměř nikdo, kdo se ocitne na jedné z nejrušnějších smíchovských křižovatek Na Knížecí, netuší, že u nedaleké tramvajové zastávky je krásný společenský sál, v němž se pražská smetánka scházela už v roce 1873. Zájemci najdou Paspův sál, který nese jméno jednoho z nejvýznamnějších sládků smíchovského pivovaru, v prvním patře restaurace Potrefená husa Na Verandách.
"Reprezentační restaurace byla součástí už původního pivovarského komplexu Staropramen na Smíchově a pravidelně v ní zasedala správní rada. Už na podzim roku 1871 se pak otevřela na dvoře pivovaru restaurace zvaná Na verandách. Ta byla již tehdy tak populární, že výtoč jen během nedělního odpoledne byla stejně vysoká jako měsíční odbyt středně velké restaurace dnes," říká k historii gastronomických zařízení v Nádražní ulici Jiří Smíšek, manažer společnosti F&B Centrum, která má Potrefenou husu Na Verandách i Paspův sál v nájmu a je provozovatelem těchto prostor.
Místnost o rozloze tři sta metrů čtverečních současný provozovatel Potrefené husy zrenovoval. "Rekonstrukce včetně předchozích úprav přišla na více než tři milióny korun, dělaly se nové podlahy, zlacené štuky, repasovali jsme ve výčepu u sálu i ručně pasované historické pípy, z nichž tečou zdejší piva včetně nefiltrovaného. Šlo o atypické kousky a jedna vyšla na bezmála třicet tisíc," popisuje Smíšek.
Sál, jehož renovace se musela konzultovat s památkáři, zdobí v průčelí obraz pivovaru namalovaný podle dobové fotografie z roku 1912.
Zůstala tady po jednom setkání, kdy firma, jež prostory využila, pozvala k oživení akce i malíře. "Už se jim dál nehodil, tak jsme si ho rádi nechali, doplňuje dobře pivovarský ráz sálu," upozorňuje Smíšek s tím, že historické prostory poskytují společnostem nejen k pořádání konferencí, firemních prezentací a svateb, ale hlavně na konci roku na vánoční a novoroční večírky. "Poslední roky ale pozorujeme i nový trend – tyto akce se přesouvají na leden, aby se už v tak dost vypjatém předvánočním čase nemuseli zaměstnanci ještě více stresovat, zda všechno stihnou," dodává manažer společnosti F&B Centrum razící heslo: "Kdo si u nás objedná catering, neplatí nájemné."
Nejnižší částka, na které začíná standardní nabídka pro zájemce, není stanovena a objednatel tedy není ničím limitován. A co si hosté z nabídky nejvíc chválí? "Soustředíme se hlavně na českou kuchyni, náš guláš je prý nepřekonatelný," uzavírá Jiří Smíšek.

 


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: novinky.cz

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS