Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 24. 01. 2020   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* První výkresy metropolitního plánu najdete v Sále architektů

Vydáno dne 23. 05. 2014 (1256 přečtení)Veřejnost se od včerejška do 28. září může v Sále architektů seznámit s prvními výkresy metropolitního územního plánu, který pod vedením architekta Romana Kouckého chystá městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Vernisáže se účastnili developeři a odcházeli spokojeni. Koucký představil hlavní principy plánu: zastavit rozpínání Prahy do krajiny a dát přednost implozi architektury. Z toho plyne méně poetické zahušťování zástavby. "Imploze architektury může být pro Prahu impulzem," řekl Koucký a dále citoval ze své publikace Duch plánu: "Je potřeba doplňovat především místa blízko centra." Tato myšlenka by do budoucna zajistila zakázky developerům, architektům a stavebním firmám, což odrážejí jednotlivé výkresy metropolitního plánu. Jde zatím o výkresy nadřazené, je jich osm a na konečný počet 12 mají být doplněny v létě. V plánu, který má být pro příští rozvoj Prahy závazný, je již rozhodnuto o desítkách ploch s rozlohou nad 30 hektarů. Namátkou jde o 78 ha v Bubnech, 59 ha Rohanského ostrova, 63 ha ve Vysočanech, 204 ha na Bohdalci, 382 ha Východního města I a II, 155 ha v Horních Počernicích, 106 ha na smíchovském nádraží, 54 ha v Jinonicích. Stranou nezůstalo ani 51 ha Dívčích hradů či 54 ha ve Stodůlkách.
Odpovídalo tomu hodnocení developera, které pro Právo shrnul zástupce Sekyra Group Leoš Anderle. "Věříme, že co se tady rodí po nějaké analýze, jde správným směrem. Nám to vyhovuje," uvedl Anderle.
IPR podle něho odvedl obrovský kus práce. "Směr, na který jsme vsadili už před lety, nyní získává veřejnou podporu. Kvalita města je přece v tom, že je relativně husté, že nemusíte jezdit autem hodinu do práce," chválil Kouckého práci Anderle.
Podle dříve zveřejněných úvah by Praha snesla dalších 400 tisíc obyvatel, aniž by se rozšiřovala za současné hranice. Počítá se i s výškovými budovami. Postupné navyšování městské zástavby nikdy nemůže být definitivní a na diskusi o tom je už 50 let pozdě. Anderle Právu řekl, že vyšší zástavba by se v pražském kopcovitém panoramatu měla schovat. "Kromě pár zón kolem Pankráce jsou to citlivě vybrané zóny," uvedl Anderle.
Doprava Prahou by měla využívat nové spojení ze západu na východ, jehož součástí je tunel Blanka. Nijak se nemění trasa Pražského okruhu. Vede stále v těsném sousedství Běchovic a přes Suchdol. Zde se stále plánuje nový most přes Vltavu.
Na vernisáži nechyběl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle něho lze mluvit o nebývalém posunu v územním plánování. "Plánovaný termín jaro 2015, kdy metropolitní územní plán bude dán do veřejného projednání, se snažíme dodržet," řekl Hudeček.
S oponenturou přišel jeden z autorů Tančícího domu Vlado Milunić. V textu psaném pro sdružení Arnika odmítl východiska plánu. "Jeden architekt, byť by byl sebegeniálnější, není schopen vytvořit město," varoval Milunić, podle něhož například na Pankráci místo downtownu roste uptown a tunel Blanka je nesmyslným a neekologickým zásahem do města.

 


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS